Pierwsi uchodźcy wojenni z Ukrainy przyjechali do Sopotu dzisiejszej nocy i trafili do mieszkań swoich rodzin i znajomych już mieszkających w Sopocie. W związku z trwającymi cały czas na terytorium Ukrainy działaniami zbrojnymi, spodziewamy się napływu większej liczby uciekinierów, głównie kobiet i dzieci. Wiele z tych osób jest kierowanych przez punkty recepcyjne utworzone w przygranicznych miejscowościach, niektórzy natomiast przyjeżdżają na własną rękę do rodzin już mieszkających na terenie Polski, również naszego miasta.

Miasto Sopot rozpoczyna zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy. Potrzebne są: nieużywana, nowa odzież dla kobiet i dzieci, a także żywność z długim terminem przydatności do spożycia, środki higieniczne i środki czystości, oraz środki opatrunkowe. Wszystkie rzeczy można przynosić przez całą dobę do Urzędu Miasta Sopotu, ul. Kościuszki 25/27. Na stronie internetowej miasta, sopot.pl, pojawiła się ankieta, w której mieszkańcy Sopotu mogą deklarować swoją chęć pomocy i różne jej formy, jak np. możliwość przyjęcia osób pod swój dach, zapewnienia pracy, pomoc przy tłumaczeniach czy wsparcie psychologiczne. Ankieta pomoże w koordynowaniu działań pomocowych miasta.