16 Sopockie Kolędowanie przeszło już do historii. Od 2004 roku w Sali Herbowej Urzędu Miasta, uczniowie sopockich szkół śpiewają  kolędy i pastorałki, w tym jakże oczekiwanym przedświątecznym czasie.

Tegoroczny koncert wyśpiewany był pod tytułem „Święta godowe – jak to na wsi bywało”.

Ukazał on piękno tradycji Bożonarodzeniowej zakorzenionej na wsi polskiej.

Między pastorałkami i kolędami, czytane były wybrane fragmenty z IV części ” Chłopów” Władysława Reymonta .

Przybliżały one zwyczaje wigilijne, tradycje świąteczne ludu wiejskiego w owym czasie .

Jak co roku, celem tego wydarzenia, które od 16 lat wpisuje się w kalendarz imprez artystycznych miasta jest integracja dzieci, nauczycieli sopockich szkół i innych środowisk poprzez prezentację kultury polskiej, tradycji , zwyczajów, śpiewania kolęd i pastorałek.

Koncertowali w tym roku uczniowie SP nr 1, SP nr 7, SP nr 8, SP nr 9, ” Lokomotywa”, uczniowie Szkoły Muzycznej, dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury .

Występy młodych artystów, nie byłyby tak udane, spełniające oczekiwania, profesjonalne pod względem artystycznym, plastycznym, czy organizacyjnym gdyby nie wysiłki wielu osób. Chciałabym serdecznie podziękować drogim uczniom, wszystkim zaangażowanym nauczycielom, szczególnie nauczycielom muzyki i plastyki, Dyrektorom szkół i Placówek Oświatowych, szanownym Rodzicom , Dziadkom , tak licznie przybyłym na koncert.

Dziękuje pracownikom Muzeum Etnograficznego w Gdańsku, Dyrekcji Zespołu UG ” Jantar”

za współpracę. Podziękowania składam wszystkim przybyłym gościom, Pani Wiceprezydent , Przewodniczącym Radny Miasta Sopotu, Radnym Miasta, Naczelnikowi Wydziału Oświaty. Szczególe podziękowania składam na ręce Żołnierzy AK, którzy są z nami nieustannie od 16 lat. Jak również tym, którzy przybyli na koncert po raz pierwszy. Serdecznie dziękuję mojej

Pani Dyrektor Sylwii Majewskiej za wspieranie wszelkich moich działań artystycznych

i organizacyjnych w ramach całego przedsięwzięcia.

Zapraszam już dzisiaj na 17 edycję koncertu ” Sopockie Kolędowanie” w grudniowy wieczór 2020, ale to dopiero za rok.

Z gorącym pozdrowieniem pomysłodawca i koordynator,

Joanna Łapian.

Przedstawiamy relacje fotograficzną.